Godziny otwarcia : Pon. - Czw.: 09.00 do 20.00, Piątek 08.00 do 18.00
  Kontakt : TEL. 67 349 04 04

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna

Znaczącą rolę w zapobieganiu chorobom jamy ustnej odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala między innymi na zmniejszenie przebarwień, eliminację przykrego zapachu z ust jak i zapewnienie poczucia świeżości.

Dzięki stosowaniu się do podstawowych zasad higieny możliwe jest czerpanie radości z posiadania zdrowego, własnego uzębienia do późnej starości. Każdy rodzaj leczenia stomatologicznego staje się o wiele skuteczniejszym w warunkach odpowiedniego poziomu higieny. Jest to warunek szczególnie istotny w kontekście leczenia implantologicznego czy chirurgicznego.

W ramach profilaktyki niezbędne jest stosowanie się do podstawowych zasad.

Corocznie w gabinecie stomatologicznym wykonujemy:

  • fluoryzację zębów
  • usuwanie kamienia i osadu nazębnego
  • kontrolę stanu całego uzębienia

 Codzienna higiena:

  • myjemy zęby po każdym posiłku
  • do czyszczenia zębów używamy poza szczoteczką również nici,  szczoteczek specjalistycznych
  • wymieniamy szczoteczkę min. co 2 miesiące

 W ramach profilaktyki stomatologicznej wykonujemy dla Państwa następujące zabiegi:

  • Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
  • Piaskowanie – usuwanie osadu nazębnego
  • Fluoryzacja – lakierowanie zębów
  • Lakowanie zębów
  • Diagnostykę i kontrolę stanu uzębienia

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny stanowi płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Obecność płytki nazębnej stanowi poważny problem, ponieważ może ona doprowadzać do stanów zapalnych przyzębia. Dzieje się tak gdyż tworzy ona sprzyjające warunki dla życia baterii.

Kamień nazębny stanowi również problem natury estetycznej, bowiem jego porowata powierzchnia jest szczególnie podatna na przebarwienia.

Skaling to zabieg polegający na usunięciu osadu z uzębienia przy pomocy ultradźwięków. Metoda ta polega na przeniesieniu na powierzchnię zęba mikro drgań generowanych z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę powodujących rozbicie zalegającego kamienia nazębnego, który w kolejnych krokach może zostać usunięty.

Zabieg jest zupełnie bezbolesny, jednak u niektórych pacjentów może powodować uczucie dyskomfortu.  Odpowiednia częstotliwość wykonywania zabiegu określana jest przez stomatologa,     w standardowych przypadkach zabieg wykonywany jest 1-2 razy w ciągu roku.

Piaskowanie zębów – usuwanie osadu nazębnego

Jest to zabieg który najczęściej łączony jest z zabiegiem Skalingu, bowiem połączenie tych dwóch metod pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Celem zabiegu jest usunięcie niezmineralizowanych jeszcze osadów, które nieusunięte przekształciłyby się w płytkę nazębną.

Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które pod dużym ciśnieniem generuje cienki strumień specjalnej mieszanki składającej się z wody oraz powietrza           z dwuwęglanem sodu.

Zabieg zakończony jest polerowaniem czyszczonych zębów. Dodatkowo możliwe jest wykonanie lakierowania zębów warstwą fluoru, co zapewnia ochronę przed próchnicą i nadwrażliwością. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i powinien być wykonywany minimum 1-2 razy w ciągu roku.

Fluoryzacja – lakierowanie zębów

Jednym z podstawowych zabiegów profilaktyki stomatologicznej jest fluoryzacja. Zabieg ten wzmacnia szkliwo zębów i jednocześnie zwiększa odporność zębów na próchnicę. Jest to obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania chorobie próchnicowej u dorosłych, jak i u dzieci.

Zabieg polega na aplikacji specjalistycznego preparatu zawierającego fluor w odpowiednim stężeniu. Fluorowanie poprzedzone jest oczyszczeniem jak i wysuszeniem powierzchni zębów celem maksymalizacji przylegania lakieru do powierzchni zęba.

Fluorowanie powinno być wykonywane co około 6 miesięcy w przypadku osób dorosłych oraz co 3-4 miesiące u dzieci. Lakier fluorowy jest całkowicie bezbarwny.

Lakowanie zębów

Zabieg lakowania zębów od wielu lat stanowi rutynowy zabieg profilaktyczny stosowany w odniesieniu do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Polega on na wypełnieniu zagłębień anatomicznych i bruzd w zębach specjalistycznym uszczelnieniem (lakiem szczelinowym). Wypełnienie bruzd i szczelin wynika z ich budowy anatomicznej, przez co są one miejscami które dość trudno oczyścić z resztek pokarmów. Niedostateczne oczyszczenie zaś sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej.

Pierwszym krokiem w lakowaniu jest dokładne oczyszczanie za pomocą specjalistycznej szczoteczki powierzchni zęba oraz jego ususzenie przy pomocy sprężonego powietrza. W kolejnym kroku na zęby nakładany jest wytrawiacz, którego rolą jest zapewnienie właściwego przylegania laku. Wytrawiacz zostaje usunięty po ok. 60 sekundach, a na tak przygotowaną powierzchnię nałożony zostaje lak, który dodatkowo utwardzany jest przy pomocy oświetlenia halogenowego.

 

Poznaj naszą całą ofertę